Jadąc na koniec świata warto wybierać takie atrakcje, których nie da się zobaczyć w swoim najbliższym otoczeniu. Wtedy doświadcza są jeszcze ciekawsze, bardziej interesujące, bardziej unikalne. Warto też w taki sam sposób dobierać trasy trekkingowe.
Tras trekkingowych w Peru jest bardzo dużo. Mają różny stopień trudności, różną długość, a wiec praktycznie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nie każda jednak trasa trekkingowa zapiera dech w piersiach! Nie każda jest wyjątkowa i oryginalna. Jak zatem wybrać tę, która zachwyci, która będzie wyróżniać się na tle innych?
Po pierwsze: zidentyfikuj swoje potrzeby odpowiadając na następujące pytania:
Na jakiej trasie trekkingowej Ci zależy?
Czy na trasie mają być jakieś dodatkowe atrakcje, czy wystarczy jak będą górskie krajobrazy?
Czy trasa trekkingowa ma być jednodniowa, czy wielodniowa?
Ile godzin chcesz poświęcić w ciągu dnia na trasę trekkingową?
Po drugie: sprawdź propozycje tras trekkingowych odpowiadających Twoim potrzebowm
Po trzecie: dopytaj, czy wybrana przez Ciebie trasa trekkingowa oferuje dodatkowe atrakcjie
Dla nas ciekawe trasy trekkingowe w Peru, to te, które poza górskimi krajobrazami, dają uczestnikom dodatkowe możliwości poznawcze, odkrywcze, informacyjne, jak m.in.
możliwość zwiedzania na danym szlaku inkaskich lub przedinkaskich ruiny
możliwość odbycia przynajmniej fragmentu szlaku, trasami należącymi do systemu dróg królewskich Qhapaq Nan, (system przepięnych dróg tworzonych przez różne kultury w Ameryce Południowej, wpisany na listę UNESCO)
możliwosć podziwiania alpak w ich naturalnym środowisku
możliwość podziwiania wikuni (wigonie) w ich naturalnym środowisku
możliwość przenocowania u loklanych społeczności andyjskich, poznania bliżej lokalnej kultury i tradycji
Wiele peruwiańskich tras trekkingowych oferuje wszystkie z ww. Atrakcji dodatkowych, duża część ma do zaoferowania niektóre z nich. Sa jednak i takie, bardzo popularne, podczas których nie doświadczysz ani jednej z tych dodatkowych atrakcji.
Wybór należy do Ciebie. Zachęcamy Cię Czytelniku do tego, byś jadąc na koniec świata, dobierał trasy trekkingowe świadomie, z pełną wiedzą o tym, co dany szlak ma do zaoferowania.