Jadąc na koniec świata warto wybierać takie atrakcje, których nie da się zobaczyć w swoim najbliższym otoczeniu. Wtedy doświadcza są jeszcze ciekawsze, bardziej interesujące, bardziej unikalne. To w sumie istota każdego wyjazdu, by poznać coś nowego, innego. Warto też w taki sam sposób dobierać trasy trekkingowe.
Tras trekkingowych w Peru jest niezwykle dużo. Mają różny stopień trudności, różną długość, oferują przeróżne walory krajobrazowe, więc praktycznie każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Nie każda jednak trasa trekkingowa zapiera dech w piersiach! Nie każda jest wyjątkowa i oryginalna!
Jak zatem wybrać trasę trekkingową, która zachwyci najbardziej, która będzie wyróżniać się na tle innych?
Poniżej przedstawiamy ważne wskazówki.
Po pierwsze:
Zidentyfikuj swoje potrzeby odpowiadając m.in. na następujące pytania:
- Na jakiej trasie trekkingowej Ci zależy (czy ma to być trasa najbardziej popularna/rozreklamowana – a więc bardziej zatłoczona, czy może mniej popularna/mnie rozreklamowana – a więc mniej zatłoczona)?
- Czy na trasie mają być jakieś dodatkowe atrakcje i walory (inkaskie lub przedinkaskie ruiny, stada lam czy alpak, społeczności andyjskie, inkaskie szlaki, itp.), czy też może wystarczą same górskie krajobrazy?
- Czy trasa trekkingowa ma być jednodniowa, dwudniowa, czy może wielodniowa, w tym czy ma obejmować kilkugodzinny trekking w ciągu całego dnia, czy może kilkunastogodzinny?
Po drugie:
Sprawdź propozycje tras trekkingowych odpowiadających Twoim potrzebom w tych biurach podróży, które oferują możliwość dopasowania tras trekkingowych do Twoich indywidualnych potrzeb.
Po trzecie:
Dopytaj, czy wybrana przez Ciebie trasa trekkingowa, poza samymi krajobrazami górskimi, oferuje dodatkowe atrakcje i walory. To niezwykle ważny element, który tylko część szlaków trekkingowych w Peru czyni naprawdę niezwykłymi. Tym bardziej warto właśnie na takie się udać!
Jak Samimunay wybiera trasy trekingowe do programów podróżniczych?
Nasz zespół to pasjonaci wypraw górskich. Przemierzamy peruwiańskie szlaki, zarówno te bardziej, jak i te mniej znane, po pierwsze dlatego, że to nasza pasja, po drugie dlatego, że pragniemy zaoferować naszym Klientom wyłącznie to, co najbardziej unikalne i wyjątkowe.
Pojedyncze (jednodniowe) trasy trekkingowe na życzenie łączymy w krótsze lub dłuższe pakiety, tak by zapewnić naszym Klientom maksymalną różnorodność krajobrazów, emocji i wrażeń.
Stawiamy na oryginalność, nie na komercję i popularność!
W naszej ocenie najciekawsze trasy trekkingowe to decydowanie te, które poza górskimi krajobrazami, oferują uczestnikom dodatkowe walory poznawcze, odkrywcze, informacyjne, jak m.in. takie, które dają możliwość:
- zwiedzania na danym szlaku inkaskich lub przedinkaskich ruin
- odbycia przynajmniej fragmentu szlaku, należącego do systemu dróg królewskich Qhapaq Ñan (system przepięknych szlaków tworzonych przez różne kultury w Ameryce Południowej, wpisany na listę UNESCO)
- podziwiania stad alpak, czy lam w ich naturalnym środowisku
- podziwiania wikunii (wigonii) w ich naturalnym środowisku
- podpatrzenia, jak wyglądają andyjskie wioski, w tym przenocowania u lokalnych społeczności andyjskich, poznania bliżej lokalnej kultury i tradycji
Część peruwiańskich tras trekkingowych oferuje wszystkie z ww. elementów, część ma do zaoferowania niektóre z nich. Są jednak i takie, bardzo popularne, podczas których nie doświadczy się ani jednej z ww. dodatkowych (poza górskimi widokami) możliwości.
Pozostaje zatem pytanie, czy warto tracić cenny wakacyjny czas na szlaki, które oferują tylko górskie krajobrazy? Być może tak.
Na pewno będzie miało to sens w sytuacji tych, którzy nigdy nie chodzili po górach, którzy nie znają z natury górskich krajobrazów. Na tej grupie odbiorców każdy górski widok zrobi efekt ‘wow’.
Ale czy na pewno tego rodzaju szlaki sprawdzą się i zapewnią efekt ‘wow’ w przypadku miłośników gór i praktyków? Tu mam spore wątpliwości!
Skoro peruwiańskie trasy trekkingowe mają do zaoferowania znacznie więcej niż tylko górskie krajobrazy, to może warto, szczególnie w przypadku tych, którzy z górskimi widokami są już zaznajomieni, wybrać te, które zapewniają wiele więcej?
Jakich tras trekkingowych unika Samimunay i dlaczego?
Wśród najpoplarniejszych tras trekkingowych w Peru, które podaje się za jedne z najpiękniejszych, najciekawszych, znajdują się następujące:
- Region Cusco
- Trekking do tzw. Laguna Humantay (jezioro Humantay)
- Trekking Salkantay
- Trekking Inca Trail
- Region Huaraz:
- Trekking do tzw.Laguna 69 (jezioro 69)
- Trekking do tzw. Laguna Churup (jezioro Churup)
- Trekking Santa Cruz
W naszej ocenie powyższe szlaki nie należą do tych ‘NAJ’, nie dają bowiem dodatkowych walorów poznawczych, odkrywczych, informacyjnych . Stąd też, co do zasady, nie mamy ich w ofercie. W miejce tych szlaków proponujemy najpiękniejsze fragmetny różnych szlaków (wszak chodzi o esencję, tego co ‘NAJ’), zazwyczaj jednodniowe trasy trekkingowe, takie jak m.in.:
- Region Cusco
- Trekking Ausangate (zataczamy koło, nie pokonujemy trasy w obie strony, używając tego samego szlaku)
- Trekking do punktu widokowego na Tęczowe Góry Palcoyo (zataczamy koło, nie pokonujemy trasy w obie strony, używając tego samego szlaku)
- Trekking do punktu widokowego na Tęczowe Góry Vinicunca + czerwona dolina (zataczamykoło, nie pokonujemy trasy w obie strony, używając tego samego szlaku)
- Trekking do punktu widokowego na Tęczowe Góry Pallay Poncho
- Trekking do ruin Waqrapucara (zataczamy koło, nie pokonujemy trasy w obie strony, używając tego samego szlaku)
- Trekking do ruin Huchuy Qosqo
- Trekking przez Patacancha / Lares
- Region Huaraz
- W ten region wybieramy się przede wszystkim na wspinaczkę wysokogórską, bowiem to właśnie z tego słynie ta część Peru.
- Z tras strikte trekkingowych, proponujemy tylko te, podczas których można podziwiać np. unikalną dla Peru roślinnośś, tj. słynne Puyas Raymondii.
Dlaczego Samimunay skupia się na trasach trekkingowych jednodniowych?
Wybierając jakikolwiek szlak kilkudniowy, trzeba się liczyć z tym, że w wielu momentach będzie on monotonny, głównie z uwagi na podobne krajobrazy.
W przypadku wyboru tras jednodniowych, mamy możliwość pokaznia maksymalnej różnorodności i tego co w każdym szlaku jest tym ‘NAJ'(wybieramy esencję). Co istotne każdy jednodniowy szlak, dostępny w jednym rejonie, można połączyć z innym jednodniowym szlakiem, dostępnym w innym rejonie, a więc w innej przestrzeni krajobrazów i dodatkowych walorów.
Dzięki temu unika się monotonności, odkrywa się odmienne krajobrazy, pojawiają się też różne dodakowe możliwości (jeden szlak będzie prezentował różne kolory i stada alpak, czy lam, inny zaś odkryje przed podróżnym więcej ośnieżonych szczytów oraz możliwość odwiedzenia, czy to lokalnych społeczności, czy np. inkaskich lub przedinkaskich ruin).
Jak Ci się podoba taka forma selekcji szlaków trekkingowych?
Jeżeli, to jak dobieramy szlaki trekkingowe do naszych programów podróżniczych jest Ci bliskie, koniecznie się z nami skontaktuj. Gwarantujemy, że dopasujemy najlepsze opcje trekkingowe, uwzgledniając potrzeby Twoje i Twoich współtowarzyszy.
Czytelniku, zachęcamy Cię do tego, byś jadąc na koniec świata, dobierał wszystkie atrakcje, w tym trasy trekkingowe w sposób świadomy, znając plusy i minusy każdej z nich. Wiedza o tym, co wybrany przez Ciebie szlak ma Ci do zaoferowania, pozwoli dokonać najlepszego wyboru i cieszyć się maksymalnie odkrywaniem świata.