Wakacje w Peru z dziećmi – jak się przygotować do podróży?

Coraz częściej pytacie nas, czy Peru to dobry kierunek na wakacje z dziećmi. Nasza odpowiedź? Zdecydowanie tak — ale… pod warunkiem, że dobrze się do tej podróży przygotujecie. Ten artykuł powstał z myślą o Was – rodzicach, którzy chcą odkrywać świat ze swoimi pociechami. Znajdziecie tu wskazówki oraz konkretne podpowiedzi, które pomogą Wam świadomie zdecydować, jak zorganizować wakacje w Peru.

Nie jeden rodzic zgodzi się pewnie z tezą, że podróżowanie z dziećmi po świecie to ogromna przygoda, ale i w wielu sytuacjach mega wyzwanie. Są kraje bardziej przyjazne rodzinom, są też miejsca, które wymagają więcej elastyczności, zrozumienia lokalnych realiów i… właściwego nastawienia.

Peru to właśnie jeden z tych kierunków, który wymaga nieco więcej pracy, więcej przygotowań i na pewno sporo elastyczności!

Kraj ten potrafi niezwykle zauroczyć całe rodziny — ale bez dodatkowej wiedzy, w tym przede wszystkim o topografii kraju, rodzaju atrakcji, w tym właściwym ich doborze do potrzeb całej rodziny, o kulturze, jak też bez znajomości języka hiszpańskiego i dobrego planowania przed wyjazdem, potrafi zmęczyć i niemile zaskoczyć, a czasem nawet sfrustrować!

W tym artykule dzielimy się naszymi spostrzeżeniami oraz praktycznymi wskazówkami dla rodzin planujących wyprawę z dziećmi do Peru.

Czy Peru z dziećmi to dobry pomysł?

Zdecydowanie tak – jeśli m.in.:

  • lubicie odkrywać nowe kultury, piękne krajobrazy,
  • jesteście gotowi na odrobinę wyzwań, bo te na 200 % się pojawią, chociażby z uwagi na zupełnie odmienne warunki klimatyczne, duże wysokości, czy zmianę czasu
  • potraficie być elastyczni i otwarci na lokalne realia, odmienności tak co do kwestii samej kultury, jak i co do kwestii samego systemu, w tym np co do warunków higienicznych
  • nie boicie się dłuższych przejazdów, tych bowiem trochę będzie, szczególnie jeżeli zechcecie odkryć Peru z jak największej ilości perspektyw i jak najciekawiej
  • jesteście gotowi na wczesnoporanne wstawanie, bowiem by dotrzeć w najciekawsze, najpiękniejsze zakątki, czasem będzie to zwyczajnie nieuniknione.

I… być może nie do końca – jeśli m.in.:

  • oczekujecie europejskich standardów higieny i punktualności w całym kraju,
  • nie znosicie zmian klimatu, różnych warunków pogodowych w ciągu tak każdego dnia (w Andach, w porze suchej z rana i z wieczora jest bardzo chłodno, zaś w ciągu dnia bywa bardzo cipeło), jak i w ciągu całego pobytu,
  • nie lubicie wcześnie wstawać – w takiej sytuacji można rozważyć odwiedziny mniejszej ilości atrakcji i miejsc, co prawda kosztem różnordności i unikalności, ale przy zachowaniu maksymalnego komfortu w zakresie wysypiania się. Tu warto podkreślić, że w Peru dzień kończy się między około 17:30 –18:30, dlatego też im później się go rozpocznie, tym mniej czasu zostanie na odkrwanie i podziwianie tego, co w tym kraju najbardziej unikalne i ciekawe.
  • nie lubicie się przmieszczać – w takiej sytuacji można rozważyć odwiedziny mniejszego rejonu Peru, co prawda kosztem ilości różnorodnych atrakcji, ale przy zachowaniu maksymalnego komfortu i jak najkrótszych dystansów do pokonania.
5 rzeczy, które warto przemyśleć, przed przyjazdem do Peru

1. Zmiana strefy czasowej i klimatu

Różnica czasu (6–7 godzin) może wpłynąć na samopoczucie – zwłaszcza najmłodszych. Dodatkowo w Peru klimat bardzo się zmienia w zależności od regionu: na wybrzeżu bywa wilgotno i mgliście, w Andach sucho i chłodno nocą oraz z rana, a w dżungli – gorąco i wilgotno.

Wskazówka: Zaplanujcie trasę z rozsądnym tempem przemieszczania się (ogromne dytanse pokonywane na początku mogą zmęczyć i być odczuwalne już do końca wyjazdu), unikajcie zbędnych przejazdów (tu niezwykle ważna będzie dobra znajomość topografi kraju, warto zataczać koło, by nie powtarzać wielokrotnie tych samych odcinków tras),  na początek, środek i koniec wyprawy zaplanujcie wygodniejsze i bardziej komfortowe noclegi, bo to doskonałe momenty na regenerację i złapanie oddechu podczas zwiedzania.

2. Wysokość w Andach

Cuzco, Jezioro Titicaca, tęczowe góry, czy Kanion Colca leżą wysoko – między ok 3500 – 5000 m n.p.m. Taka wysokość może wpływać na samopoczucie nie tylko dzieci ale i dorosłych. Co istotne nie tylko te miejsca i atrakcje leżą wysoko, często samo przemieszczanie się wymaga pokonania licznych przełęczy na wysokościach ok 5000 m n.p.m. oraz krętych dróg, o tym nie wolno zapominać i tak zaplanować kierunek zwiedzania, by w początkowej części wyprawy na trasy z dużymi przewyższeniami nie wyruszać!

Wskazówka: Zaplanujcie trasę tak, by stopniowo zwiększać wysokość oraz by stopniowo zwiększać intensywność zwiedzania. Odwlekajcie wielogodzinne przejazdy, zawierające na trasie przełęcze o wysokości ok 5000 m n.p.m., bo nie sam pobyt na wysokościach potrafi zmęczyć, ale właśnie niektóre odcinki drogi, którą się między atrakcjami/miastami pokonuje.

3. Standard higieny i opieki zdrowotnej

Peru nie zawsze spełnia europejskie standardy higieny, zwłaszcza jeśli zdecydujecie się na tańsze noclegi czy jedzenie w lokalnych knajpkach. W niektórych miejscach wciąż brakuje kanalizacji, a toalety publiczne mogą i często dość mocno odbiegają od oczekiwań. Nie wszędzie będzie ciepło, bo grzejniki to w Peru ogromny rarytas. Nie wszędzie też będzie dostępna ciepła woda, czy internet. Nie można też liczyć na to, że na każdej stacji beznynowej dostępne będą toalety i dobra kawa, to kolejny rarytas i rzadkość. Dla niektórych to część uroku podróżowania, dla innych – przeszkoda. Wszystko rzecz jasna zależy od wyboru trasy zwiedzania, czy szeroko ujmując od wyboru komfortu,w jakim chce się zwiedzać ten kraj. Warto jednak pamiętać, że jeżeli planujecie podróż niskobudżetową, pewne niewygody będą nieuniknione i dość częste. Za komfortem i wygodą idą dodatkowe środki, na tanie i jednocześnie super komfortowe warunki podróżowania po Peru nie ma co liczyć.

Wskazówka: Dla rodzin z dziećmi rekomendujemy korzystanie ze sprawdzonej logistyki — z dobrymi hotelami (przynajmniej w niektóre dni), z prywatnym transportem (przynajmniej na części tras) i z opieką dobrego przewodnika, który zna lokalne realia i kocha dzieci (przynajmniej na części tras).

4. Styl podróżowania

Nie każdy czuje się dobrze w długiej podróży z plecakiem. Rodziny często potrzebują wygodniejszych rozwiązań, przerw na zabawę i sporo elastyczności. Peru pod tym kątem jest niezwykle wdzięczne. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, każdy styl podróżowania jest bowiem w Peru możliwy, od bardzo niskobudżetowego po niezwykle luksusowy. Wszytko zależy od potrzeb konkretnej rodziny i możliwości w tym zakresie, jak też wytrzymałości na ewentualne niewygody, w przypadku wyboru najtańszych opcji.

Wskazówka: Postawcie na podróż szytą na miarę – z noclegami dopasowanymi do Waszych potrzeb, programem dostosowanym do waszych upodobań, hobby, do wieku, kondycji fizycznej i psychicznej waszych dzieci i bezpiecznym transportem.

5. Samodzielnie czy z pomocą biura podróży?

Samodzielna podróż po Peru jest możliwa i dla niektórych sprawdzi się idealnie, ale by była mega optymalna pod każdym kątem, wymaga dużo przygotowań i czasu na organizację. Kto lubi planować podróż przed wyjazdem, ma na to czas, potrafi dopinać wszystkie szczegóły, zna chociaż w minimalnym stopniu język hiszpański (to ogromne ułatwienie) i nie koniecznie zależy mu na zobaczeniu w określonym czasie jak najwięcej, najbardziej unikalnych miejsc i atrakcji dopasowanych do potrzeb swojej rodziny (a nie takich, które odwiedzają wszyscy, bo są rozreklamowane), bez zbędnie powtarzajacych się przejazdów (które niezwykle męczą), to da sobie radę i zwiedzi Peru samodzielnie.

Kto zaś stawia na odpoczynek, relaks w trakcie wakacji, pełną optymalizację wyjazdu (dobry plan to oszczędność czasu, energii, sił i maksymalnie dużo atrakcji do odkrycia), kto nie chce się niczym w trakcje podróży stresować, marnować czasu na szukanie, rezerwowanie, dopilnowywanie każdej wycieczki, każdego dnia, każdego usługodawcy, może i powinien zastanowić się nad wyborem biura podróży, które pomoże zorganizować wyjazd marzeń. Wszak wakacje to z natury czas na regenerację sił, na wspólne przebywanie i cieszenie się z bycia razem i czasem warto oddać sprawy organizacyjne w ręce specjalistów  – po to właśnie, by ów wolny czas wykorzystać w 100 % dla rodziny i na szeroko rozumiany odpoczynek.

Wskazówka: W przypadku podróżowania samodzielnie, poświęćcie czas na dobre zaplanowanie trasy, kilka razy przemyślcie skąd zacząć zwiedzanie, w jakim kierunku odbyć całą trasę, gdzie  podróż zakończyć, by jak najmniej się najeździć, by jak najbezpieczniej się aklimatyzować do wysokości, bo od tego zależy cała reszta. Jeżeli zdecydujecie się na skorzystanie z usług biura podróży, wybierzcie takie, z którym po prostu czyjecie się bezpiecznie, z którym czujecie się zaopiekowani, w którym personel ma dla was czas i potrafi odpowiedzieć na każde wasze pytanie dotyczące Peru, tym poszczególnych dni programu, który będzie wam towarzyszył dobrą radą i wskazówką także przed podróżą, jak też który doradzi i wytłumaczy realia Peru, których nie ma w przewodnikach i internecie.

Jak wyglądają podróże rodzinne w Peru z naszym biurem podróży?

✅ Bezpieczny i przemyślany program

Podróż z dziećmi do Peru wymaga specjalnego podejścia. Przygotowując program dla konkretnej rodziny lub rodzin zwracamy szczególną uwagę m.in. na:

  • klimat, wysokości, zmianę czasu – nasze programy uwzględniają stopniową aklimatyzację, starannie dobieramy kierunek zwiedzania (skąd zaczynamy, gdzie kończymy), w tym niezwykle starannie dobieramy kolejność odwiedzania poszczególnych atrakcji, miast i miasteczek. To jeden z kluczowych elementów przy planowaniu wszystkich naszych podróży do Peru
  • zainteresowania, możliwości fizyczne członków rodziny, hobby – plan każdego dnia dostosowujemy do możliwości fizycznych dzieci i dorosłych, jak też do potrzeb, zainteresowań i hobby każdego członka rodziny. Na bieżąco monitorujemy, weryfikujemy i dostosowujemy tempo podróży do możliwości uczestników. Rozciągamy plan każdego dnia tak, by nigdzie nie pędzić, nie śpieszyć się, by mieć czas na zatrzymanie się, podziwianie oraz na odpoczynek w pięknych sceneriach. Zaczynamy wcześniej, bo dzięki temu więcej mozna zobaczyć, nigdzie nie pędzić, po prostu można się cieszyć odkrywaniem świata.
  • możliwości czasowe i budżetowe – każdy program zwiedzania dopasowujemy do ram czasowych, jakimi dysponuje rodzina, nie tracimy ani minuty. Tak organizujemy wszystko, by od chwili przylotu do Peru, aż po moment wylotu, rodzina korzystała z tego, co kraj ma do zaoferowania w jak najbardziej optymalny i ciekawy sposób. Co istotne, znając kraj od podszewki, potrafimy tak ułożyć program, by dopasować się do różnych wariantów budżetowych, którymi dysponuje rodzina.

✅ Zróżnicowane atrakcje dopasowane do dzieci

Wiemy, że dzieci potrzebują zmienności, zabawy i działania. Dlatego każdy dzień podróży to połączenie:

  • interaktywnych atrakcji,
  • zajęć plastycznych, terenowych i edukacyjnych,
  • zabaw w poszukiwaczy przygód i młodych odkrywców,
  • krótkich i ciekawych trekkingów zakończonych niespodzianką,
  • zabaw i gier lokalnych, w tym z lokalnymi mieszkańcami Peru.

✅ Edukacja przez zabawę

Dzieci chłoną świat wszystkimi zmysłami – dlatego nasze programy pozwalają im:

  • uczestniczyć w lekcjach w peruwiańskich szkołach,
  • wspólnie gotować lokalne dania,
  • poznawać życie mieszkańców w andyjskich wioskach,
  • dotykać historii Peru, zamiast tylko jej słuchać,
  • grać i bawić się z peruwiańskimi dziećmi (organizujemy mecze piłki nożnej, wspólne warztaty rysowania, itp. )

✅ Przewodnicy z doświadczeniem w pracy z dziećmi

Nasi przewodnicy to nie tylko eksperci od Peru – to również osoby, które potrafią nawiązać kontakt z dziećmi. Wielu z nich ma własne pociechy, co sprawia, że świetnie rozumieją potrzeby najmłodszych podróżników.

✅ Unikalne doświadczenia poza utartym szlakiem

Wakacje w Peru z dziećmi nie muszą oznaczać tłumów i komercyjnych atrakcji. Z nami Twoja rodzina:

  • odwiedzi miejsca nieturystyczne i autentyczne,
  • będzie miała dostęp do przygód, których próżno szukać w grupowych wyjazdach,
  • spędzi cenny, wolny czas w sposób dopasowany do potrzeb całej rodziny, na swoich warunkach, w swoim tempie, jak też w dogodnych dla was terminach.

✅ Gadżety edukacyjne i niespodzianki

Dla najmłodszych zawsze mamy szereg niespodzianek związanych z Peru, z tutejszą kulturą, tradycjami i atrakcjami:

  • gry i zadania tematyczne,
  • kolorowanki, mapki, naklejki,
  • pamiątki, które uczą i bawią.

Jeżeli nie czujecie się na siłach, by samodzielnie zorganizować wyprawę z dziećmi do Peru, zapraszamy do kontaktu i rozważenia organizacji takiej podróży w całości lub w części z naszym biurem podróży. Jedną z naszych specjalności jest właśnie organizacja wypraw rodzinnych.

Poznajcie nas bliżej i przekonajcie się, czy to właśnie nam warto powierzyć waszą podróż rodzinną do Peru. Zapraszamy także do zapoznania się z wypowiedziamy tak rodziców, jak i najmłodszych podróżników, którzy odkrywali Peru z naszym zespołem, dotępnych m.in. na SylwiaTravel.